Efektivní pohyb pod vodou

19. listopad 2021

 

Svět pod hladinou se opravdu hodně liší od toho na souši. A stejně tak se liší způsob, jakým se člověk v tak odlišném prostředí pohybuje. 

Nemáme pevný bod o který se můžeme fyzicky opřít, tudíž je mnohem těžší udržet se na stejném místě, ve stejné pozici či hloubce. Právě hloubka je pro mnoho potápěčů zásadní problém. Člověk se pohybuje ve vodním sloupci, gravitace na nás stále působí, ale díky hustotě vody a potápěčskému vybavení můžeme simulovat stav bez tíže. A právě pro tento jedinečný zážitek musí člověk věnovat čas tréninku, protože čím efektivněji se budeme pohybovat, tím bezpečnější a příjemnější budou naše ponory. Efektivní pohyb pod vodou, nám může ušetřit velké množství námahy, stresu, spotřeby plynu a celkově zlepší náš prožitek z celého ponoru. Pokud chcete proniknout do problematiky efektivního pohybu a zdokonalit své dovednosti, tento článek je pro Vás ten pravý.
 


Prozradíme Vám 6 tipů, jak se pohybovat pod vodou efektivněji.1) Trim a vyvážení = základ všeho.
Čím stabilnější a hydrodinamičtější pozice našeho těla je, tím lépe se nám bude pohybovat. Pracujte na svém trimu a uvidíte výrazné rozdíly.
Dobrý trim a vyvážení je úplný základ veškerého potápění. Pokud si chcete zlepšit trim, nebo si nejste jistí, jaký je rozdíl mezi trimem a vyvážením, doporučuji přečíst článek: Trim aneb naučte se chodit a až potom běhat. 


 

2) Snižte hydrodynamický odpor tím, že budeme zabírat svým tělem a vybavením co nejmenší plochu.
Už žádné konzole a dlouhá oka z hadic kolem potápěče. Hadice si nastavte na míru ke svému tělu, nebo požádejte vašeho instruktora, aby vám s tím pomohl. Výstroj používejte co nejjednodušší a vše mějte pěkně u těla.
Pokud se chcete dozvědět více o výstroji, doporučujeme knihu: Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Autor: Jiří Špalek)
(Lze zakoupit ve všech dobrých potápěčských prodejnách)

 

 

3) Každý detail rozhoduje, pohyby hlavou, rukou, nohou i prohnutí zad má vliv na to, jaký bude celkový výsledek.
Za předpokladu, že máte perfektně vyřešené těžiště (Výstroj / tělo) bude pozice jednotlivých částí vašeho těla hrát velkou roli na váš trim a efektivitu vašeho pohybu.
S každým pohybem lehce posouváme celkové těžiště potápěče.
Například pokud předkloníte hlavu (brada na prsa), začne vás celé tělo táhnout mírně hlavou dolů.
Zároveň bude mít významnou roli, zda máte nohy pokrčené v kolenou do pravého úhlu, či proplé a natažené. 


4) Co nejméně hýbejte rukama. Právě tento zbytečný pohyb rozhodí jak vás, tak našeho buddyho a všechny okolo.
Plavání, mávání a dorovnávání pozicice rukama je zbytečné. K veškerému pohybu pod vodou slouží nohy. Máme proto různé druhy kopů.
Ruce používáme jen pro nutnou práci a ovládání našeho vybavení.
Pokud zrovna nepotřebujeme ruce na nic použít, doporučujeme je natáhnout před sebe (jako superman, ale obě ruce). Dodá vám to větší stabilitu.


 


5) Naučte se různé druhy kopů:
Kromě Kraulového a žabího, či modifikovaného žabího kopu, existují například již zmíněný back kick, side kick a helikoptéra, jenž se řadí mezi poziční kopy. Ty nám pomáhají nejen při pohybu v uzavřených prostorech, při výstupu volnou vodou po laně či řetězu, ale i při udržování vzdálenosti s buddym, například nad korálovým útesem.
Technika kopů  musí být co nejpreciznější a vyžaduje důkladný a pravidelný trénink, aby jste dovedli své kopy k dokonalosti. Správná technika kopu vám nejen zefektivní pohyb, ale i sníží spotřebu dýchaného plynu.

Mimo tréninky je důležitá i teoretická příprava, věděli jste například, že Back kick (couvání) se ve skutečnosti skládá z 8 pohybů?

Podívejte se jak výše zmíněný kop sidekick vypadá v praxi

Video Sidekick 


6) Nezvyšujte zbytečně hydrodynamický odpor nohami a listem ploutví.
Někdy mají potápěči ve zvyku svůj trim až přehánět a dávat nohy zbytečně mooc nahoru.
To má za následek zvýšený hydrodynamický odpor. Při potápění v suchém obleku i přílišné nalévání vzduchu do nohou.
Jindy zase potápěči příliš propínají špičky nohou, což má ve vodorovné pozici těla za následek stavění listu ploutve proti směru pohybu. Funguje to stejně jako brzdy na křídlech u letadla.


Pokud se chcete naučit nové kopové techniky, nebo je jen zlepšit, můžete se k nám přihlásit na seminář efektivního pohybu pod vodou.

Chci se přihlásit do semináře!

© 2017 - 2021 Lucky Diving
Vytvořil: Reklalink s.r.o.